Seyahat Çantanız İçin

Seyahat Çantanız İçin 15 Remedi

Tatilinizi ister deniz kenarında, ister dağlarda geçirin, yanınıza acil durumlar için bu 15 remediyi almayı unutmayın.

Uyarı: Burada yer alan öneriler bilgi verme amaçlı olup doktorunuza danışmanın yerini tutmaz. Şikayetleriniz hakkında mutlaka doktorunuza danışın.


ACONIT

Aniden başlayan rahatsızlıklarda ACONIT ilk akla gelen remedidir. Aniden başlayan soğuk algınlığı, ateş, özellikle soğuk hava, yağmurda kalma, soğuk rüzgâra maruz kalma, korku, panik söz konusu olduğunda ACONIT şikâyetleri geçirebilir. Ateşliyken yüz soluktur, terleme yoktur.

APIS

Ani ve şiddetli şikâyetlerde kullanılır. Şişme, ödem en belirgin özelliğidir; arı sokması gibi. Öğleden sonra başlayan kulak ağrısı. Susama olmayan ateş. Batıcı, yanıcı ağrılar. Soğuk uygulamanın iyi geldiği durumlar.

ARNICA

Yaralanmalar, özellikle ezilme, morarma varsa; cerrahi operasyonlarda, fiziksel zorlanmalarda.

ARSENICUM ALBUM

Üşüme, huzursuzluk, aşırı halsizlik, midede yanıcı ağrılar, mide bulantısı, kusma, yiyeceklerin görüntüsü ve kokusuna bile tahammül edememe, yemekten sonra ishal ARSENICUM ALBUM belirtilerindendir. Susar ama küçük yudumlarla yavaş yavaş su içer. Gece ortaya çıkan astım nöbetlerine iyi gelebilir.

BELLADONNA

Bu da ani ve şiddetli başlayan şikâyetlerde kullanılır. Yüksek ateş. Ateş sırasında kızarmış bir surat; eller ve ayaklar soğukken kızarmış sıcak bir cilt. Zonklayıcı baş ağrısı. Şikâyetler genellikle gece yarısından önce ortaya çıkar.

BRYONIA

Hareket etmek kötü gelir. Batıcı ağrıları vardır, ama ağrıyan tarafın üstüne yatmak veya bastırmak hafifletir, çok susar, şikâyetler çok yavaş ilerler. Öfkeli olabilir, rahat bırakılmak ister.

CANTHARIS

İdrar öncesinde, yaparken ve yaptıktan sonra şiddetli, yanıcı ağrı; idrarda kan olduğu durumlarda kullanılır. Yanık sonrası bül oluştuysa da uygundur.

COCCULUS

Baş dönmesi ve kusma eşliğinde araba tutması, deniz tutması, migren durumlarında kullanılır.

DULCAMARA

Islak mayoyla durma sonrasında idrar yolları enfeksiyonu, kulak ağrısı, klimalı ortamda kalma nedenli nevraljiler.

FERRUM PHOSPHORICUM

Vücudu (gözler, kulaklar, boyun) kırmızı ve ağrılıdır, şikâyetler gelip gider. Sık burun kanaması görülür. Ateşinin yüksek olduğu anlaşılmaz; çok az terler, terlerse de yüzü terler.

HEPAR SULPHUR

Koyu, sarı-yeşil vücut ifrazatları görüldüğünde. Hasta soğuk havaya ve cereyanda kalmaya karşı aşırı hassastır. Hastalığı sırasında sinirli ve öfkeli olur, çok terler ve öksürüğü gevşektir.

LEDUM

Ledum akut durumlarda çok değerli bir ilaçtır. Etkilenen bölgede soğukluk ve hissizlik varsa bu ilaç yardım edebilir. Birini böcek ısırdığında veya keskin bir şeyle yaralandığında bu bölgede soğukluk ve hissizlik görürseniz Ledum verin. Bu eklem ağrıları için de geçerlidir. Ağrılı bir diz veya el soğuk ve hissizse, özellikle hasta sıcaktan hoşlanmıyorsa Ledum’u deneyin. Ledum vuruklarda, çevresi renk değiştirdiyse (genellikle sarı renkli olduğunda) faydalı olur.

NUX VOMICA

Aşırılıklardan sonra, yani fazla yeme-içme, fazla ilaç, fazla iş, stres veya uykusuzluk durumlarında iyi gelir. Şikâyetler genellikle sindirim sisteminde veya baş ve alın bölgesinde ortaya çıkar. Sabah erken saatlerde tüm şikâyetler artar. Temiz hava iyi gelir. Sabırsız, sinirli, öfkeli bir yapı, solgun bir görünüm NUX VOMICA’nın uygun remedi olduğunu gösterebilir.

RHUS TOXICODENDRON

Sabahları tutuk kalkıp hareket etmenin iyi geldiği eklem ve bel ağrılarında kullanılır. Şikâyetler soğuk ve nemli hava, soğuk rüzgârda kalma nedeniyle başlar.

VERATRUM ALBUM

Alında soğuk terleme ile birlikte ishal. Çok susama. Baş dönmesi, bayılmaya