Evdeki Acil Durumlar İçin

Şikâyetleriniz, aşağıdaki tablolardan birine uyuyorsa, evinizde bulunacak bir homeopatik kit yardımınıza koşabilir ve çok kısa sürede şikâyetlerin bittiğini görebilirsiniz. Ancak ciddi bir rahatsızlığınız olması halinde mutlaka doktorunuza danışın.


ACONIT

Aniden başlayan rahatsızlıklarda ACONIT ilk akla gelen remedidir. Aniden başlayan soğuk algınlığı, ateş, özellikle soğuk hava, yağmurda kalma, soğuk rüzgâra maruz kalma, korku, panik söz konusu olduğunda ACONIT şikâyetleri geçirebilir. Ateşliyken yüz soluktur, terleme yoktur.

ALLIUM CEPA

Çok miktarda, su gibi, yakıcı burun akıntısı, yaşaran gözlerle seyreden nezlelerde kullanılır. Baş ağrısı görülebilir. Akşamları ve sıcak odaya girildiğinde şikâyetler artar.

AMBRA

İşte veya okulda yaşanan zorluklar nedeniyle uykunuz kaçtığında. Televizyon karşısında uyuya kalıp, yatağa gittiğinizde uykunuz kaçıyorsa. Gürültü ve müziğe karşı aşırı hassassanız. Konsantre olamıyorsanız, konuşurken ne diyeceğinizi unutuyorsanız.

ANTIMONIUM CRUDUM

Yemeği fazla kaçırdığınızda oluşan mide şikâyetlerinde, özellikle ishal ve kabızlık dönüşümlü olarak ortaya çıkıyorsa. Beyaz paslı dil. Mide bulantısı olmadan şiddetli kusma. Ekşi yiyecekleri canı çekmeye başladıysa.

APIS

Ani ve şiddetli şikâyetlerde kullanılır. Şişme, ödem en belirgin özelliğidir; arı sokması gibi. Öğleden sonra başlayan kulak ağrısı. Susama olmayan ateş. Batıcı, yanıcı ağrılar. Soğuk uygulamanın iyi geldiği durumlar.

ARNICA

Yaralanmalar, özellikle ezilme, morarma varsa; cerrahi operasyonlarda, fiziksel zorlanmalarda.

ARGENTUM NITRICUM

Heyecanda ishal olduysanız. Yemeklerden sonra şişkinlik, geğirme. Tatlıların iyi gelmemesi. Ses kısıklığı. Sınav korkusu. Hem sıcak basıp hem de yüzünüz solgunsa.

ARSENICUM ALBUM

Üşüme, huzursuzluk, aşırı halsizlik, midede yanıcı ağrılar, mide bulantısı, kusma, yiyeceklerin görüntüsü ve kokusuna bile tahammül edememe, yemekten sonra ishal ARSENICUM ALBUM belirtilerindendir. Susar ama küçük yudumlarla yavaş yavaş su içer. Gece ortaya çıkan astım nöbetlerine iyi gelebilir.

BELLADONNA

Bu da ani ve şiddetli başlayan şikâyetlerde kullanılır. Yüksek ateş. Ateş sırasında kızarmış bir surat; eller ve ayaklar soğukken kızarmış sıcak bir cilt. Zonklayıcı baş ağrısı. Şikâyetler genellikle gece yarısından önce ortaya çıkar.

BERBERIS

Böbrek, mesane ve idrar yolu şikâyetlerinde, batıcı ağrılar olduğunda, sık idrara çıkma hissi geliyorsa. Sol taraflı diz ağrısında kullanılabilir. Hareket etmek kötü gelir.

BRYONIA

Hareket etmek kötü gelir. Batıcı ağrıları vardır, ama ağrıyan tarafın üstüne yatmak veya bastırmak hafifletir, çok susar, şikâyetler çok yavaş ilerler. Öfkeli olabilir, rahat bırakılmak ister.

CALC. CARB

Soğuktan hoşlanmayan soğuk, üşüyen kişilerde kullanılır. Egzersizden nefret eder – yatmayı tercih eder. Kafada terleme görülür ve gece yatakta daha kötü olabilir. Aksi, huysuz ya da üzgün olabilir, sürekli problemlerini hakkında sızlanabilir.

CANTHARIS

İdrar öncesinde, yaparken ve yaptıktan sonra şiddetli, yanıcı ağrı; idrarda kan olduğu durumlarda kullanılır. Yanık sonrası bül oluştuysa da uygundur.

CAPSICUM

Şiddetli kulak ağrılarında, kulakların arkasına dokunulmasına karşı hassasiyet varsa. Boğazda, mesanede ve bağırsaklarda yanıcı, batıcı ağrılar olduğunda. Öksürürken başı patlayacakmış gibi ağrıyorsa, çok susar. Üşür ama yanakları kırmızıdır.

CARBO VEG

Bu ilaca ihtiyacı olan kişilerde çoğunlukla yorgunluk ve bitkinlik görülür (Carb an ile karşılaştırın). Eğer bir kişi hastalık veya kazadan sonra takatsiz kaldıysa, ya da çöküntü halindeyse bu ilaç etkili olabilir. Sindirim şikayetleri olduğunda (ki genellikle vardır), karınları şiş ve gurultulu olabilir (Lyc ile karşılaştırın)

CHAMOMILLA

Şiddetli, ani, ağrılı, aşırı hassas ve değişken. Bir yanak kırmızı, diğer yanak solgun. Yeşilimsi dışkı, ishal. Huzursuz, aşırı hassas ve öfkeli.

COCCULUS

Baş dönmesi ve kusma eşliğinde araba tutması, deniz tutması, migren durumlarında kullanılır.

COLOCYNTHIS

Karın ağrıları, adet ağrıları, sıcak uygulaması, üstüne basmak ve karın üstüne katlanmak iyi geliyorsa, ağrı sırasında huzursuzluk hissi varsa COLOCYNTHIS size iyi gelebilir.

DROSERA

Nöbetler halinde ve nefesi daralarak öksürmek, özellikle de yatarken oluyorsa DROSERA çözüm olabilir. Balgam çıkana kadar öksürük geçmez, öksürük sırasında burun kanaması görülebilir.

EUPHRASİA

Bu faydalı küçük ilaç, öksürükler, soğuk algınlıkları ve saman nezlesinde kolaylıkla görülür. Su gibi ve yakıcı bir göz akıntısı varsa Euphrasia’yı düşünün. Eğer burun akıntısı varsa, genellikle o da su gibi olacaktır (Allium cepa ile karşılaştırın).

FERRUM PHOSPHORICUM

Vücudu (gözler, kulaklar, boyun) kırmızı ve ağrılıdır, şikâyetler gelip gider. Sık burun kanaması görülür. Ateşinin yüksek olduğu anlaşılmaz; çok az terler, terlerse de yüzü terler.

GELSEMIUM

Baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, titreme. Soğuk algınlığında ateş sadece kafada hissedilir. Sınav korkusu, uçak korkusu, doğum korkusu. Hastanın yüzü kırmızıdır ama üşür.

HEPAR SULPHUR

Koyu, sarı-yeşil vücut ifrazatları görüldüğünde. Hasta soğuk havaya ve cereyanda kalmaya karşı aşırı hassastır. Hastalığı sırasında sinirli ve öfkeli olur, çok terler ve öksürüğü gevşektir.

HYPERICUM

Sinir uçlarının yoğun olduğu parmak ucu, el, diş gibi bölgelerdeki yaralanmalarda kullanılır. Ağrılar batıcı, sinir boyunca şimşek çakar gibi, yara dokunmaya karşı hassastır.

IGNATIA

Ignatia’nın belli bir duygusal durumu vardır; Ignatia vermek için hastada bu durumu görmeniz gerekir. Akut durumlarda bu ilaç duygusal şok hali için verilir. Bir ilişkinin bitmesini ya da çok sevilen bir evcil hayvanın ölümünü takiben yaşanan derin keder olabilir. Ignatia kişinin dengeye kavuşması için derin üzüntünün tipik belirtileri için verilebilir.

IPECACUANHA

Hırıltılı öksürük, devam eden mide bulantısı, geğirme, kusma görülür. Partide yemeği fazla kaçırdıysanız IPECACUANHA iyi gelebilir. Dilde pas yoktur. Açık kırmızı, nabız gibi atan kanamalarda da kullanılır.

LACHESIS

Akut olmayan durumlarda Lachesis bulguları menopoz şikayetlerine neredeyse birebir uysa bile (sıcak basması, terleme vs) bulguların uyduğu pek çok başka durumda da dikkate alınmalıdır. Lachesis’e ihtiyacı olanların çoğunlukla sol taraflı bulguları belirgindir, örneğin boğaz ağrısında boğazın sol tarafı çok daha kötüdür. Ağrıları, özellikle de baş ağrısı, zonklayan, nabız gibi atan nitelikte olur. Boğaz ağrısı ve kabakulak aşırı ağrılı olur. Yataktan kalkarken kötü hissederler. Yüz mavimsi renk. Her türlü akıntının başlangıcı ile gelir. Soğuktan sıcağa geçmek ve sıcaklama kötü gelir.

LEDUM

Ledum akut durumlarda çok değerli bir ilaçtır. Etkilenen bölgede soğukluk ve hissizlik varsa bu ilaç yardım edebilir. Birini böcek ısırdığında veya keskin bir şeyle yaralandığında bu bölgede soğukluk ve hissizlik görürseniz Ledum verin. Bu eklem ağrıları için de geçerlidir. Ağrılı bir diz veya el soğuk ve hissizse, özellikle hasta sıcaktan hoşlanmıyorsa Ledum’u deneyin. Ledum vuruklarda, çevresi renk değiştirdiyse (genellikle sarı renkli olduğunda) faydalı olur.

LYCOPODIUM

Genellikle Lycopodium’a ihtiyacı olanlar, zorlayıcı bir zihinsel aktivite sonrasında akut bir hastalık geliştirirler, örn. bir sınav, ehliyet sınavı veya önemli bir karar verme gerekliliği de olabilir. Hayat enerjisini tüketir ve hastalık gelişir. Sağ taraflı siyatik ağrısı ve bel fıtıkları Bulgular sağdan sol tarafa geçerler. Boğaz ağrısı sıcak içecekler iyi gelir. Aşırı gaz şikayetleri ve geğirme, karında şişkinlik.

MAGNESIUM PHOSPHORICUM

Sinirli, aşırı hassas kişilerin şiddetli adet ağrıları, baş ağrıları, kolik tarzı karın ağrıları olduğunda kullanılabilir. Hasta ağrıdan iki büklüm olur. Ağrıya sıcak içecek, sıcak kompres, ovuşturmak, üstüne bastırmak, dolaşmak iyi gelir. Ağrı aniden girer, şiddetlidir, hasta yüksek sesle bağırır. Ağrıyan taraf dokunmaya karşı hassastır. Geceleri kötüleşir. Gece ortaya çıkan kramplar, kolik, adet sancılarında işe yarayabilir.

MERCURIUS SOLUBILIS

Bademciklerin üstünü kaplayan gri ya da açık sarı, kötü kokulu krup, kötü ağız kokusu, metalik bir tat, geceleyin uyurken tükürüğün yastığa akması, gece ortaya çıkan kemik ağrıları, boğaz ağrısı, ağızda aft, kolay kanayan süngerimsi dişetleri bu remediden fayda görür.

NUX VOMICA

Aşırılıklardan sonra, yani fazla yeme-içme, fazla ilaç, fazla iş, stres veya uykusuzluk durumlarında iyi gelir. Şikâyetler genellikle sindirim sisteminde veya baş ve alın bölgesinde ortaya çıkar. Sabah erken saatlerde tüm şikâyetler artar. Temiz hava iyi gelir. Sabırsız, sinirli, öfkeli bir yapı, solgun bir görünüm NUX VOMICA’nın uygun remedi olduğunu gösterebilir.

PHOSPHORUS

Phosphorus pek çok akut durumda kullanılan önemli bir homeopatik ilaçtır. Akut hastalıklarda ağırkanlı ve kayıtsız bir hal alırlar (sevecen, cana yakın sağlıklı hallerinin tam tersi). Ancak bu hastalar ‘şımartılmayı’, teselli edilmeyi ve rahatlatılmayı severler. Ağıları genellikle yanıcı niteliktedir. Her türlü parlak renkte akut kanamalar (burun kanamaları)

PULSATİLLA

Geniş bir kullanım alanıyla çok önemli ilaçlardan biridir. Bu ilaç gerekli olduğunda tanıyabilmeniz için temel yönlerini kavramanız gerekir. Hastayken yapışkan ve başkalarına bağımlı olurlar. Çok talepkar ve ilgi görmeye hevesli olurlar (Phosphorus ile kıyaslayın). Herkes onlar için üzülmelidir. Kolaylıkla gözyaşları içinde kalabilirler, özellikle de bulgularından bahsederken. Genellikle susamazlar. Her tür akıntı belirgin şekilde sarı renklidir. Kapalı, havasız mekanlarda çok daha kötü hissederler – soğuk algınlığına yakalanmak istemedikleri halde pencereyi açmak isterler. Sarı yeşil akıntılı akıntılar. (Burun akıntısı, balgami pü gibi)

RHUS TOXICODENDRON

Sabahları tutuk kalkıp hareket etmenin iyi geldiği eklem ve bel ağrılarında kullanılır. Şikâyetler soğuk ve nemli hava, soğuk rüzgârda kalma nedeniyle başlar.

RUTA

Ruta yaralanmalarda, özellikle tendonlar ve kemikler etkilendiğinde (Rhus tox ile karşılaştırın) çok önemli bir ilaçtır. Çoğunlukla travmalarda Arnica verir ve sonra yaralanmanın sonucuna göre Rhus tox’a veya Ruta’ya geçersiniz.

SEPIA

Sepia profesyonel homeopatlar tarafından daha çok ‘kronik’ (akut olmayan) hastalıklarda verilen geniş spektrumlu bir ilaçtır. Ancak temel işaretleri akut rahatsızlıkta da mevcutsa, güvenle verebilirsiniz. Çoğunlukla Sepia’ya ihtiyacı olanlar depresif bir durumda olurlar. Bu durum bazen her şeye karşı kayıtsızlık gibi görünebilir. Hiçbir şeyden zevk almazlar ve sadece yalnız bırakılmak isterler. Bazen, kalkmaya ve bir şeyler yapmaya ikna edilebilirlerse, aslında daha iyi hissederler.

SILICA

Silica’ya ihtiyacı olan kişiler sık sık hastalanır. Düzenli olarak soğuk algınlığına yakalanırlar, boğaz ağrıları olur. Hastayken çoğunlukla çok üşürler, elleri ve ayakları soğuk olur. Genellikle akut hastalıkları yaşamlarındaki bir çeşit stres veya zorlanmadan sonra başlar (örn. bir sınav, bir taşınma, çok fazla iş vs.). Silica apselerde ve çıbanlarda çok faydalıdır, baş vermeleri için kullanılabilir. Akıntı ve mukus varsa rengi çoğunlukla sarıdır.

STAPHISAGRIA

Staphisagria, ağrılı akut rahatsızlıklarda faydalıdır. Çok şiddetli bir ağrısı var gibi görünür (tahmin edeceğinizden daha fazla). Hareket etmek kötüleştirir ve sinirli veya öfkeli olabilirler – her açıdan hassas ve alıngandırlar! Şikayetleri, bir tartışmadan veya hakarete uğradıklarını hissettikten sonra başladıysa, bu ilacın gerektiğine dair kuvvetli bir göstergedir.

SULPHUR

Sulphur için geniş bir kullanım alanı vardır. Genellikle anahtar bulgularını görürsünüz. Kızarmış, sıcaklamış ve çok terleyen birini görürseniz. Sulphur aklınıza gelmeli. Eğer çok susuyorsa (genellikle soğuk içecekler istiyorsa) ve sıcaklık çok kötü geliyorsa Sulphur’ü dikkatlice değerlendirin. Kötü kokulu ter ve akıntılar. Yıkanmak istemez. Dağınıktır